Hey lady , kiss every man while you still can.


Hjärtformat linne med nät höga skor lackleggings  benmycke ringar jeansväst nitskärp

Förlåt fär SÄMST uppd. Men har jobbat hela dagen. Fick hoppa in på Carlings idag.
Just nu är jag INTE pepp för kvällen.. inte alls. Jag har feber, kallsvettas, hostar och är helt skakis i kroppen. Ont i den har jag med. Svininfluensan? Jo maybe.. ska ringa vårdcentralen imorgon då jag har alla symptom.
Men jag trottsar alltid min kropp. JÄMT. vilket leder till att jag alltid känner mig hängig.

Jag ska följa med på middagen och sen se om jag följer med ut. troligtvis inte. Isånnafall bara någon timma.
Sen ska jag vara nykter ikväll med eftersom jag jobbar imorgon med.

I'm so deep into the shit, I can taste the dirt..



Kolla vad som föll ner i min brevlåda häromdagen! De tre supersnygga ringarna! de kommer självklart från http://cocoo.se .


Gud vilka goingar ni är! Blir helt varm i hjärtat av allt det fina ni skriver! Alla kommentarer och mail . Ni är underbara, det vet ni va?
Var inne på Bloggportalen nyss och kollade - jag ligger tvåa nu! Låg trea hela tiden, men har nu gått om och ligger som näst störrsta bloggen i Linköping! KUL!

Idag har det varit jobb som sagt! och idag var det mer tryck i butiken än igår. Helt sjukt vad folk det kom, och tjejerna var helt galna i rean. gött.
Ikväll var tanken att ha vinkväll med Sanne och Vera eller ta ett glas med Emelie och dem. Men Maja den jäveln frestar mig med Idolkväll hos henne med göttis till. Hur man kan inte ge med sig då?
Dessutom är det party imorgon. Stackars mitt huvud.

På tal om annat - jag fyndade idag. REJÄLT! jag vet någon som kommer bli lite avis.. Elin. haha.
I vilket fall som helst så ska ni få se denna skönhet imorgon.
Tills imorgon hoppas jag även att jag fått tag i Coco så att jag kan utse en vinnare av tävlingen!

I just poured my heart out, there'e bits of it on the floor.


You bleed just to know you're alive.
Jobb 10.00-16.00 ! Ska äta lunch med Åsa, Edvins mor :) ska bli mycket trevligt!
Det är mycket trevligt som ska hända nu fram tills nästa vecka.
Massage på onsdag ( hur underbart? ) , ska på kort Intervju på Radio sinus, Mamma fyller år,
Fotografering, Hallowen ect ect.

Nää nu måste jag hoppa på cykeln och dra till jobbet! Ta en sväng förbi vetja , vi har kolossal rea!
Tjing tjing!

I'm walking on a broken roof, while staring into the sky, thinki'n I'm not your toy.


VitOversizetröjaVilaJeansTigerofswedenskormammasgamlalilahalsdukdenimgallerymössah&m armbandblandatringarcocoo.semockahandskargamla
Jag är SÅ smart ibland. Nästan så man skämms..
Hade lovat er dagens klädesval men när jag skulle lägga in bilderna på datan så råkade jag radera ALLA bilder på min nya kamera. tummen upp Angelica! Så istället får ni kvällens outfit!

Idag har dagen bestått av jobb 10.00-17.00 .. DÖD är jag nu. Det är inte nog med att det är sjukt mycket folk inna hela tiden pga vi har stor tjejrea, uatn jag har dessutom känt mig småhängig hela dagen. Not good.
Det var planerat att jag skulle hängt med Emelie ikväll, men stackarn har gått och blivit sjuk så jag ska mysa med älskling istället. Han är påväg nu för att hämta upp mig och så ska vi dra oss in mot stan för att ta en fika. Ha..ha.. han och jag? fika? känns lite roligt. Vi har gjort det två gånger innan och efter andra gången så tittade vi på varann och man såg verkligen att både tänkte - " Jadu hjärtat, det här är SÅ INTE VI!" men men , det är bara att köra så att det ryker och försöka igen, haha!


Vill be om ursäkt för att jag ännu inte hunnit dragit vinnaren av Cocoo.se tävlingen! Men det har varit så himla mycket annat, plus att Coco just nu håller på för fulla muggar att gå igenom alla medverkande i tävlingen för att bestämma sig för VEM som ska vinna. Men håll er uppdaterade för SNART får ni reda på det!
Här får ni en äckligt bra låt -

Just like I predicted.


Bild tagen för någon månad sedan.

Mitt förra inlägg vart tydligen inte publicerat. WIERD..
där förlklarde jag att jag har haft fullt upp hela dagen med jobb 10.00-17.00
sedan tog jags bussen ut till ikano för att fixa en ny kamera ( den är sviinbra! man kan till ovh med ta kort under vatten med den! vilket ni ska få!)
Sen har jag varit på Pitchers hela kvällen med alla min jobbarkompisar (inte bara mackan och jocke) utan alla från carlings med :) plus chefen som över alla carlingsbutiker över Sverige. Det var dökul!
Jag och Jocke körde våran dans och kom med ett förslag som fick både han och jag till att skratta som mycket tills det rann tårara från våra ögon!HAHA.

Imorgon blir det dagens outfit och massor annat skoj!

och han sa att hans blod kom att rusa i kroppen, Det rusade hett när han såg mina läppars färg.

Testing my new camera.

Jag gillar inte min nya kamera. Tråkigt! Blir att dra tillbaka till ONOFF imorgon för att testa på en annan.
Den jag fick testa nu var från SONY och den jag ska testa imorgon är från Nikon.
Själv gillar jag ingen av dessa märken, då jag endast gillat Olympus som jag alltid haft.
Men icke sa nicke , självklart hade de ingen olympus som jag ville ha.

Dagen har bestått av Jobb, fixa kamera och promenad med Isabelle.
Imorgon är det återigen jobb och fixning med ny kamera.
Kom på mig själv idag, med att tänka ;
" fan. Jag vill börja fotografera mer igen. Göra mer fina foton såsom jag alltid gjorde förut. Skrev texter på mina bilder, jobbade med olika nivåer, färger, brus, glöd osv. Jag vill även börja skriva mer texter, precis som jag gjorde förut. Jag vill bli sådär kreativ som jag var förut.."
Och nu ska jag banne mig ta tag i mig och börja igen. För jag tycker ju att det är så himla kul!

And I know that it's true, I can tell it by the look in your eyes.

Lovar du att vara ärlig? Yes.Du heter: Angelica Smeknamn: Angie , Changie , hanky-panky, Blickan - Kärt barn har många namn Låt som när du är ledsen sörjer till? Lisa Ekdahl . Hon får mig på något sätt att bli stark. Vad tror folk om dig? Det kan jag själv inte svara på. Det är nog väldigt olika tror jag.
Stämmer det? det får jag nog fråga mina läsare om, haha :) Vad får du oftast komplimanger för? Ansiktet, håret Vad säger du för att imponera på någon? Vill du känna på mina fasta muskler? ha ..ha.
Hur imponerar man på dig? Man har humor, visar att man är inteligent fast inte skryter om de, någon som bjuder på sig själv och har ett charmigt leende. Brukar du skratta för dig själv? Brukar? Snarare jämt.
Vad står det i ditt senast inkomna SMS? Tjena tjejen! Skulle vi ta en promenad? :) <3 Äger du några Converse? ja. Just nu ett par riktigt trasiga ena som ligger nere i källaren. Var bor du? I Linköping med min Mor och hund. Letar dock eget. Trivs du där? Jodå, helt OK. vill helst av allt fly boet såklart!
Brukar du bli för full? Nää , någon gång ibland kan det sitta fint. Är du allergisk i mot något? Gråbo, Stenfrukt ( körsbär, aprikos ) men de äter jag endå. Har du haft sex idag? Nej. men ikväll så.. sugen på lite Edvin. Hur svarar du i mobilen? Jadetvarangelica. Antal timmar sömn inatt? 7? Sov du ensam? Nej, sov brevid älskling. Brukar du komma i tid? Förut gjorde jag aldrig det, men efter att jag skaffat jobb så är jag alltid 5 minuter för tidig. När mår du bra? När jag gapskrattar med mina fina vänner, när jag ligger ihopkrypen i Edvins famn, När jag får dansa och när jag känner mig riktigt stark inombords. När blev du fotad senast? idag, med min nya JÄTTE DÅLIGA kamera. blir att lämna tillbaka den imorgon. hejdå Hur känner du dig nu? förjävlig. har haft en dålig dag Vanligaste färg på dina kläder? Jordnära färger Vad tycker du om fötter? har fotfobi. de är de enda jag behöver säga Vad saknar du? Min andra familj. Har inte träffat varken pappa, brorsan , syster eller Lotta på länge. Hade du en bra dag igår? hmm, egentligen inte. Finns dock folk som gjorde den bättre.
Favoritdryck på morgonen? Oboy! Rakar du benen? har inte gjort de på en vecka nu. haha, stackars Edvin. Men brukar annars göra det. När jag känner för de När brukar du oftast gå och lägga dig? tolv-ett Är du blyg? Nej , det tycker jag inte att jag är. Sysslar du med någon idrott? Dansar
Vill du hellre ha mail än brev? Nja - det beror på. Tror du på kärlek vid första ögonkastet? Ja det gör jag. Vad skulle du göra om du vore kille för en dag? knulla. det lät grovt.. Är du nöjd med ditt liv? Jag blir nog aldrig helt nöjd. Är du bortskämd? Både Ja och Nej
Vad gör du i morgon? vaknar , pillar mig i naveln , jobb , dans. Hur mycket pengar brukar du slösa på en vecka? alldeles för mycket. Vad längtar du till? Rom . Har du bra vänner och äkta vänskap? Ja, det har jagg. Mina vänner är det finaste jag har! Vad använder du för shampoo? olika. Vad är det finaste du fått? oj svårt.  Hur gammal är du? 18 Tycker du om någon just nu? Nae, utan snarare älskar. Familj, vänner och min kärlek. Om fem månader: är jag i Rom. Du samlar på: leenden. Gröna eller röda äppeln? gröna.
Vem ringer du när du är arg/ledsen? Lisa och Maja. Gillar du golf? N-e-j. Hatar speciellt Minigolf
Vilken tid gick du upp idag: 10.00 Har du strumpor på dig nu? No, barefoot Är det okej att gråta? ja
När grät du senast? Häromdagen till ett tv-program. Vad skulle du göra om du vann en miljon? Ta mitt pick och pack och flytta till Australien. ( Tvinga med Edvin och Lisa självklart)
Bär du glasögon eller linser? Icke sa nicke. Tycker du det är viktigt att ha märkeskläder? haha Sure thing. Viktigare med en märkeströja än personlighet..NOT. När går du upp ur sängen en helgmorgon? 12 kanske Vill du gifta dig? Kanske, dock inte i kyrka. Är inte troende Vill du ha barn? Ja Solar du ofta? På sommrarna bara och någon gång under hösten bara Är du bra på att laga mat? Nej.. om man inte gillar sönderbränd mat? Hur vig är du? ... Är du musikalisk? Jodå. Vad dricker du helst när du är törstig? Mjölk. I'm a big fan of it I'll tell you. Tror du på ett liv efter döden? Nej Tycker du om sushi? Älskar sushi.
Bor dina föräldrar tillsammans? Big nono Har du tandläkarskräck? Lite Har du någon gång gråtit dej till sömns? X antal.


rånade Elin på lite frågor.


Dagens fråga!

och ni vill jag att ni är med så många som går :)
OM ni skulle tattuera era ( Ni behöver egentligen inte vilja det för att svara),
VAD skulle ni göra och VART skulle ni vilja ha den?

I choose life. Even if I'm barely awake.

bild från i sommras - Jag, Elin och Båne.
Blir ingen bra uppd. idag, förlåt! Men har jobbat hela dagen, dessutom har jag en
jobbig dag plus att jag är hos min älskling just nu och vill bara umgås med honom
resten av kvällen. ( Han vet sannerligen hur man får mig på bättre humör iallfall).
Lovar att de blir bättre imorgon! Hoppas ni förstår :)
Svarar på alla kommentarer och mail imorgon mina fina läsare <3

Keep your hands togeheter and whisper in my ear that I'm the one,



 Jätte gammal bild på mig och mina tvä vänner Vb och Dennis.



Idag blir det jobb 10.00-17.00, sedan ska jag och Edvin hitta på något. Något roligt.
För jag ska vara ärlig att jag just nu har kommit ner i en liten svacka. Inget är roligt längre, vill helst dra täcket över huvudet och sova i några månader. Jag behöver honom, som peppar mig.


Funderar starkt på att ta bort videoinlägget, trotts all god respons. Men det ÄR VERKLIGEN inte jag att sitta sådär framför en kamera och snacka..känns så jävla pinsamt. Skämms ju nästan.

Ps. Min kamera har gått sönder. Tappade den i backen, PANG KRASH BOOM! så måste till OnOff idag med efter jobbet och lämna in helvetet. ds.

Love actually.

Jag har allt lite roliga vänner..

Fia - Han Hugh Grant är med i filmen!
Maja - nej usch .. jag gillar inte hans röst, hans accent..
Jag - vadådå? jag tycker han låter lite småporrig när han pratar, haha.
Maja - nää.. hans röst är sådär " Hej, idag regnar det ute och jag ska gå hem nu, och sova.. för jag jobbar imorgon."

Knäpptyst.

vi utbrister -
HAHAHAHAHA!

New in

Nytt i garderoben - allt är från mitt jobb/ Denim Gallery. Micheal Jacksson tisha, Stor knallila mysig halsduk och en jeansskjorta( har lånat min mans innan, men har nu skaffat en likadan själv )
Fia är hos mig nu och vi inväntar Maja . Blir chill ikväll.

Elektra Bregenz, fight this tears.









1. Mischa och Anna 2. brudförfest ohja 3. Anna och Jag 4. skrattanfallet 5. Min goda drink 6. Anna H 7. Jag
8. mina fina jobbkollegor - de bästa( och Mandis som inte är med) 9. från djbåset

Gårdagen .. sinnes.
Började med brudförfest hos Sofia där vi fivk finbesök av två väktare pga att grannarna klagat på den OTROLIGT höga musiken .. det tyckte vi var wierd då vi endast hade på en Ipod som spelade lite halvlåg musik ..
När vi skulle gå möttes vi av en tant som öppnade dörren och sa " Gud..vad rädd jag blev" .
Alla kollade på varann frågandes .. vad kunde hon ha blivit rädd för? musik?
Slutade med att jag satte upp en lapp längst ner där de stod - "Om ni har något att klaga över gamlingar, kom och säg de själva" .. jag vart irriterad.

Vi smög oss vidare till platå där de vart dans och mycket ståhej! trevligt folk och många goda skratt!
Mot kvällens slut , hade jag lyckats bli av med min mobil. någon hade snott den och jag var inte de endå offret tydligen .. Jag fick snacka med polisen som konstaterade att de haft över 10 fall samma kväll.

Väl utanför Platå står jag vid ingången och får SYN på min mobil! Liggandes på marken! Hur sjukt?!
Så jag mötte upp Edvin , käkade mat och tog en taxi hem.
Väl hemma snurrade skallen lite FÖR mycket . så jag tog en dusch..
Och ja , vad kan man säga? Att somna i duschen har nog blivit lite av min grej..
Däckade över kanten på badkaret med duschen på, gött!

haha , jag är ett skämt.



HA..HA..HA , VAD FAN GÖR JAG?
pinsam tjej.. kolla fort som fan, för imorgon lär det vara borta.

Undra hur många "ehm" jag säger i videon? HAHA.


kör hårt i motvind som jag brukar säga.


Har precis kommit hem från Maja är sjukt seg . min kropp vill inte fungera med mig, vilket är tråkigt eftersom jag då fått tacka nej till modevisningen imorgon :(
Känns inte så kul!
Ska snart krypa ner i sängen för att sova och jag kommer somna som en stock tror jag.
Apropå videoinlägget så funderar jag på att göra ett imorgon :) haha, tro inte för mycket bara då jag troligtvis inte alls är som ni tänkt mig . Många uppfattar mig nog ganska fel tror jag, då jag är en ganska sprallig och konstig tjej. vilket är bra!

set his heart free and do your next killer.

Dagens - skjortasecondhandtishadenimgalleryjeanstigerofsweden/denimgalleryskordinskoväskamammasgamlamössH&M
Idag mår jag bättre, men fortfarande inte helt okej.
Har varir förbi banken och på en promenad med Maja. Nu sitter jag, Maja, Mamma och Mormor vid käksbordet och ska snart iväg och äte lunch.
Ikväll blir det att bara ta det lugnt så jag inte blir sämre , så jag och Maja ska ha en heldag med godis, Idol och chillpill.

Steal my first kiss, take me home and make love to me like no one can.


love - This is the way you make me feel.
I adore you.


Well, I'v tought about it. But never in my life done a damn thing about it.

Dessa två snyggisar kom med brevbäraren förra veckan och jag diggar dem stenhårt!
Ringarna kommer självklart från Cocoo.se :) Och jag hade tänkt mig att klicka hem två till idag! Totalt älskar hennes smycken och kan fan inte få nog! Kommer väl sluta med att jag köpt allt som finns i hennes shop, haha.
Skulle mer än gärna vilja gå till hennes butik som hon öppnat i Stockholm med och kolla , så det får bli tills nästa gång jag besöker huvudstaden.

Vill även passa på att påminna er att -
Ni får 15% rabatt på HELA cocoo.se's sortiment när ni anger rabattkoden;
aangelicab
Erbjudandet håller på fram tills den 31 oktober, så PASSA PÅ NU när det inte är långt kvar! :D


It makes you tired of it all. Please change the channel.


Bilder från fashion Week modevisningen - Jag tycker jag ser ut som en köttbulle..haha.
Fan! Har blivit sämre nu mot kvällen .. har legat och sovit nästintill hela dagen efter jobbet och vaknade till för ett tag sen.
Kommer bli en pina att försöka somna om sen med.

Sitter just nu och går igenom alla bilder på datorn och rensar. Hittade då dessa två från i Måndags.
Och på Lördag är de dags igen, då de valt ut sina favorit modeller som ska få gå på finalvisingen på lördag. Det var kul att de frågade mig om jag ville göra det igen på lördag :)
Måste dock se till att bli frisk.. jag måste självklart bli sjuk när jag har en helg som jag bokat in massor kul på. SJÄLVKLART.
Varför jävlas ödet med mig för? Troligtvis för att det är kul.. eller något.
Nu bluddrar jag.

Det bjussar jag två jävligt bra låt för som spelas på repeat på jobbet;

And I know that the time is right, And soon it shines out of sight.


1. Linne med bar rygg - Kate Moss/Topshop 499:-
2.
Rutig Skjorta - Second hand 50:- 3. oversize tröja - Zara 279:- 4. fårullsväst - Second Hand 50:- .
5.Orkesterjacka - H&M 199:- 6. Randig stickad kofta - Denim gallery 499:- 7. Leopard topp - Lindex 199:-
8.
Tiger jeans - Denim Gallery 1499:-
De senast inhandlade. Me like , Me like!

Ska krypa ner under täcket nu. Skulle ha gått på streetdance träningen idag , men min kropp totalvägrar.
Så jävla surt att jag håller på att bli sjuk!
Har mått piss och skit hela dagen , känt mig jätte hängig, varit mörk under ögonen och haft världens huvudvärk.

Det var som Mamma sa - " Vad blek du ser ut , mår du inte bra?"
Nae, det gör jag verkligen inte. Så ska kurera mig i sängen nu och sen kanske åka förbi Jessica och käka mat och kolla film. jag får se om min kropp ens orkar det.

I'm kind of a sleepy-head.




Förlåt, men är alldeles för död för ett gött inlägg, så måste krypa ner i sängen nu eftersom jag öppnar butiken imorgon!
IMORGON ska ni allt få några riktigt bra inlägg :) bland annat mer bilder från blog Award, de som jag senast inhandlar osv!

Vi hade jätte trevligt ikväll och måste säga det att - FAN vilka sjukt underbara människor jag jobbar mes! Ni är fan bäst.

GODNATT!

your words keeps punching me in the face , telling me to get at hold of myself.



Jag och Mikaela - bild från Blog Awards.

Har precis kommit hem från jobbet 10.00-19.00 blev det idag, så nu är jag DÖD!
Ska dock fixa till mig lite och sedan dra in mot stan för att möta upp Jocke och Mackan från jobbet och Chefen för Tiger of Sweden för att ta varsin öl :)
Återkommer med smaskigt inlägg när jag kommer hem!

Fashion Week.





pics from today.
Gud vad kul det varit idag! jätte kul :)
Edvin och Båne kom och kollade på modevisningen och allt gick som på räls!
Nu ska jag och älsk hem hem till honom och chilla.

See-trough soul, jealous eyes.

Blir ett mycket kort inlägg!
Ska iväg till NKPG nu och kommer vara där under hela dagen och kvällen. Kommer hem runt tio ikväll, och då kommer jag uppdatera igen :)

Som sagt så är det Fashion Week i NKPG idag och jag vara med som modell i modevisningen. Ska bli kul!
Alla tjejer där är så gulliga med!

Hoppas ni kommer och kollar :)
Norrköping på Arbis kommer de hållas hus.
Klockan 20.00 börjar det
och Entré kostar 100 :- !

BlogAwards09!


Martina och Jag

Lippsticks for free.

Emma, Jag och Nina nyss ankommna till Teapartyt

Chefredaktören  På VeckoRevyn hostade modevisningen och nomineringarna.

GilloFilippa med i modevisningen med kläder från Topshop.

Detta fanns i Goodiebagen vi fick! Mums.

Massa bloggare i trappan.

Jag, Emma och Nina.

Jessica och Jag. Riktigt trevligt att träffa henne då vi började snacka med varann för flera år sedan.

Elin Kling på scen som dessutom var URTREVLIG att prata med! Tyckte det var kul att hon kände igen mig från minoutfit.se också!

Söta Foki på scen. Hon vann årets blogg, mest orginella och nykomling. Hon var jätte trevlig!

Ballar-av-stål programledaren var också där.

Mogis, Blondinbella, Kissie, Nervanien och Lisa.

Jag i min galaklänning. Jag ÄLSKAR den och fick många förfrågningar under kvällen om vart jag köpt den, hihi. Tack Emelie för det fina arbetet du gjort!

Jag och Jessica på efterfesten!
väldigt fin bild, haha. eller kanske inte. Men minen bjussar vi på helt enkelt!

Glitter föll ner från taket under Jordin Sparks uppträdande.

Min och Ninas drinkar.

Jordin sparks på scen.

Amir med vän. Jessica gillar.

Efterpartyt. Bild snodd av Colorelle.


Hade lite bilder , men Nina har de roligaste. Bilder på mig och Kenza, Allihoppa med Blondinbella , Marie Sernholt,Jag, Nina & Elin Kling, efterparty bilder osv osv osv.

Gårdagen var som sagt jätte rolig! Började med teaparty kl 13.00 på Café Opera -där vi höll hus under hela dagen och kvällen.
Vi fick massor fina gratisgrejer , Cupcakes och delta i flera tävlingar. Det var modevisning och de drog fram de nominerade inför varje kategori.
Efter Teapartyt begav sig jag och Nina till lägenheten igen för att göra oss iordning inför Galan.

På kvällen var det först plåtning för massor fotografer precis när man kom in ( ska bli kul att se bilderna sen) och sedan lite mingel. Det var då vi träffade Kenza, Elin kling, Marie, Bråding, Hanna Graaf, Blondinbella ect. Måste säga det att Elin Kling var SJUKT trevlig! verkligen en toppentjej. Även Kenza var trevlig! Marie likaså.

efter de dragit vinnarna för alla kategorier var det efterfest med uppträdande av Kesha och Jordin Sparks! Vi slog oss samman med Jessica och hennes syster under resten av kvällen - som innefattande drinkar, glitter och dansande!

Tack för en mycket fin kväll!

Cuz I have danced all night, singin in the rain and felt my feet hurt.

1. Jag, Foki och Emma på teapartyt ( Nej , jag har inte klänningen på mig här.) 2. Efterfesten på Café Opera - bilda tagen från finest.se
Nu kära läsare , har jag kommit hem! Är hemma hos älsk och har precis käkat mat.
Underbart!
Gårdagen var sjukt rolig och jag ska berätta om den för er senare ikväll sen och ni kommer även få lite bilder! Nina tog dock de flesta bilder, och de som var bra . Så ska be henne skicka över dem så ni kan få se dem med!:)

D.A.N.C.E.

Kan inte sova, hihi. Har lite butterflies i magen, vilket jag inte alls brukar ha inför sånna här saker.
Jag är den som oftast inte fattar vad jag ska göra förens det verkligen HÄNDER.
Men nu, nu är jag lite nervi - fast på ett bra sätt :) Ska bli så kul!

Bjussar på en otroligt grym låt på det!

Someone is movi'n on, out and away. And I will miss you.


Mina brudar. Mina otroligt fina tjejer.
Har kommit hem från middagen med brudarna på Nang Kitchen för ett tag sedan och kollar nu Idol! Hoppas Camilla ryker. ( taskig jag är.. ) .
Känns sjukt att Mimi åker nu ( Första bilden ) . Visst, ett år går fort. Men endå? känns jävligt konstigt att hon lämnar Sverige i ett år. USA lockar dock förstås mer, vilket jag VERKLIGEN förstår. Känns bara sjukt då vi vuxit upp ihop, varit bästa vänner när vi varit små och gått i samma klass från sexårs till sexan. Ettan till trean i gymnasiet.


Har även hunnit packa tills imorgon!!!
för imorgon bär det av till Stockholm för Blog Awards!! Jag och Nina tar tåget vid 07.58 och är framme 10.00 !


Hinner nog blogga ett SISTA inlägg innan jag åker imorgon! Sedan hörs vi inte förens söndag natt!

Videoinlägg?

"Börja Videoblogga!!" och "Kan inte du börja videoblogga? Skulle vara kul :) " är kommentarer jag ofta får.
Jag har alltid varit skeptisk mot det efter ha sett vissa exemplar såsom Amandavardet ect.
Det är inte min grej. Inte för fem öre.. men visst, vill ni att jag ska göra det så kan jag väl självklart ge det ett försök.
Kommer dock inte bli något inlägg som börjar med "hej bloggen!" ..ALDRIG!
får rysningar när jag hör den frasen.


Tänkte göra en deal med er, såsom Martina gjorde ( Rikauteliggare ) . Så vad säger ni? Får jag 100 kommentarer på detta inlägg så LOVAR jag att jag gör ett videoinlägg . Jag LOVAR.
Give and take ;)

Listening to your voice and It's telling me to stop always telling the truth.

skjortadenimgallerytshirtcubusskinnleggingsginatricotfjäderörhängeginatricotarmbandcocoo.seochguldfynd.
Workie, Workie 12.00-19.00 !
Har lunchat på stan med Mormor idag med. Hon hade varit på sjukhuset innan och tagit bort sitt gips från handen och både jag och mormor hade svårt att kolla på hennes hand/arm då den var full av stygn. Mormor är världens bästa människa och en väldigt lättsam och glas människa, så för att istället tycka synd om sig så skämtade hon om de istället! Min mormor är bäst.


Ikväll ska jag fixa lite inför Blog Awards ( hysteri kring det? jo! ) . Ska packa lite och se till att få tag i Nina!
Imorgon på lunchen ska det sista fixas :) TOPPEN!

my dress is complete and I love it.


Mer får ni inte se nu. Mohaha


Makes the world go round, round and round.

Ha ha ha ha - kan-inte-andas. Världens absolut snyggaste och äldsta bild på mig och Jessica. Från början av 2008.
Efter mötet igår ( som dessutom gick toppen! ) så gick jag hem till Jessica.
Det dummaste var att portkoden slutat fungera , plus att min mobil var död. Jessica bor dessutom nästan längst upp, så jag kunde inte direkt knacka fönster heller.
Jag tänkte då - äsch, jag FÖRSÖKER ropa upp och ser om hon svarar på baksidan av höghuset.
Liten chans iochförsig eftersom det ligger as långt upp och oftast sitter man ju inte ute på balkongen och trycker när de är svinkallt ute. men whata heck jag försöker.
Jag går till baksidan och stirrar upp mot balkongen och ger ifrån mig ett tanigt "Jessica?"
- "JAAAAA!" hör man från balkongen och hon sticker ut huvudet.. HUR OFTA HÄNDER DET?
vilken jävla röta jag hade som gick till baksidan precis i den stund som hon tog sig en cigg på balkongen. haha

Today as I say.


Look of today.
Nu är allt fixat och klart inför Blog Awards! Är lättad och glad!

Mötte upp Emelie för att fixa det absolut sista på min Galaklänning ( DAMN vad snygg den är! ) Är så glad att den är egendesignad och att absolut INGEN annan kommer ha likadan.
Traskade sedan runt på stan och fixade den sista looken för Teapartyt med! Den är också lite halvt Egengjord, så jag köpt två plagg och klippt och sytt ihop dem lite ;) kommer bli galet snyggt!
Nu är det bara hår och makeup som jag ännu ej planerat. men det kommer de med!

Nu har jag precis lagat mat och pratat med Jessica på msn.
Hade tänk att däcka i soffan ett tag innan jobbmötet ikväll! efter mötet ska jag gå hem till Jessica :) Vi ska kolla film, dega ,pilla i naveln , fisa och bara vara.

are you always right?

den här muppen har alltid rätt.


( på username skriver ni bara in erat namn , eller vad som )
Innan du klickar på PLAY , tänk på en känd person ..fast en klurig, så han får tänka lite.

Skriv sedan om han gissa rätt eller inte :D haha!

see you trough the moonlight, breaking daylight with your hands.





1.Jag Emelie Maria2. Viktoria och Emeli 3.Agnes och jag 4.Min egengjorda tröja med nitar 5.Platås dansgolv.
Är hemkommen från NKPG där jag spenderat hela dagen. Jag har ännu inte berättat för er läsare att jag ska vara med i "Fashion Week" i Nkpg på måndag. Jag ska vara med i två modevisningar ( Fashion Freak och Diffrent styles ), vilket ska bli kul även fast jag inte är den som är den annars. Men det ska bli jätte kul!
Idag gick vi igenom vad vi skulle ha på oss, vilka vi skulle gå med, koreografin för hur vi ska gå på podiet ( heter det så? ) osv. Ganska kul att killen som koreograferar har koreograferat Melodifestivalen förra året! men men kom gärna dit på Måndag och kolla? Klockan 20.00 på Arbis i Norrköping.

förra året var det tydligen 800 pers som kom och kollade? damn isånnafall.

You can only fool me once . He on the other hand, can fool me many times.

Bild från 2008.
Idag känns det lite wierd utan min smiley-piercing. Fast jag ångrar mig inte :) (yes, jag har tagit ut den. Gjorde det igår).
Hade haft min så länge plus att fler och fler folk gör det , så det känns inte lika fint och speciellt längre.

Men men , på tal om annat! Jag och Nina har nu bokat våra tågbiljetter till Stockholm nu :) Detta gjordes igår och våret tåg går tiidigt på morgonen! Jag är så himla laddad nu! Kommer bli så jävla kul!

Det vart en snabbuppd. för nu ska jag springa in till grabben igen som sitter som fastklistrad i tvn. Vi har ätit mat, käkat kräftor, kollat på filmen "Role Models" och tänt ljus :) mysi.

Run from me chase me with this light and never turn aorund.


Foto ; Petter Mild. Bild från gårdagskvällen.
Gårdagen .. ja, gårdagen. en stort blurr kanske jag ska säga?
Trevligt under kvällens gång men har lite luckor tror jag ? fan inte bra alltså.
Hängde mest med Agnes eller Anna under kvällen iallfall. Det vet jag.
På något vänster hamnade vi uppe vid Dj-båset . Och jag hann med att bli pisssur på Edvin för att jag fick vänta på honom i 40 minuter. Stackars älskling.

Idag mår jag som jag förtjänar. Eller snarare mitt huvud. Har varit jobb för min del 12.00-16.00 och fick finbesök av Fröken Hansson mot stägning. Har sen jag kom hem tryckt i mig ett kalasmål från Mcdonken och inväntar just nu min man. Ikväll blir det kräftor och film. Jag behöver detta.

Tävling!

 
Cocoo.se !


Tävling!!

Vinn valfritt smycke från Cocoo.se - Sveriges störrsta smyckesbutik på nätet!
Och vem tusan vill inte det?! :D Helt underbara smycken och den bästa smyckesbutiken som finns, enligt mig!

Det enda ni behöver göra för att vara med i tävlingen är:

1. Det finns massor med fler smycken att välja på än bilden här ovan; Så surfa in på Cocoo.se och kolla vilket smycke du vill ha!

2. Skriv sedan en kommentar i detta inlägg med ditt namn, din bloggadress eller mailadress.. och smyckets artikelnummer!

Vinnaren presenteras den 24/10 !
LYCKA TILL!!


Ps.Dessutom så får ni 15 % rabatt hos Cocoo.se med koden: aangelicab
(Erbjudandet gäller t.o.m. 31 Oktober 2009)ds.

Lights go out and I can't be saved. I'm stuck in reverse.

Jag och Elinet "Bäret" Nilsson. Löve ya.
Är hemkommen från Maja för ett tag sedan och är nu dötrött. Men har endå bestämt mig för att plocka iordning i rummet innan jag somnar!

På tal om Idol .. vad hände idag? Varför åkte Karolina ut? Varför är Rabih och "muppetgirl" Camilla kvar för? Det skulle ha stått mellan dem.. tycker jag. Även fast att Karolina gjorde Gaga rätt dåligt.. så VET vi ju vad hon går för annars. Tjejen är ju grym.

Blir nästan småsur.
Känner mig elak nu men ingen vill se en sönderwailande grabb och en "NY" Schlager-Kicki Danielsson?
mööh.. blir så trött.
Jaja, Mariette och Erik är iallafall kvar. De är bäst de.

Imorgon väntar jobb 10.00-14.00 . På kvällen blir det hejdå-party för Emeli och Viktoria!

One of these things first.

Bild på Jimmie & Mig från slutet av Augusti.
Sitter nu framför datorn och håller NÄSTINTILL på att somna.. men det ska jag sannerligen inte göra!
Ska för tusan snart sätta min röv på en cykel och cykla till Maja.

Ikväll blir det chillhäng hos Maja med brudsen. Idol, chips? och jävligt trevligt sällskap!
Det behöver jag.
Har förövrigt jobbat idag och är därav helt mör i kroppen.
Vet i tusan vad det är med mig ? Jag har gått i ide eller något. Eller iallafall min kropp.

Återkommer senare ikväll med mer inlägg :)
Bjussar även på tre sjuhelsikes braiga låtar med -



I'm just another rag-doll in your stupid heart.






1. Fina löv utanför mitt hus. 2. Lisa påväg in mot stan. 3. Jag med ett löv
4. Lisa vid Cofeehouse by George 5. Jag med min Kaffe. 6. Sannes sjukt söta hund Douglas.
Började dagen med att möta upp Lisa i Tannefors för att sedan dra till våran gamla Gymnasieskola för att lämna in lite böcker! Sedan tog vi oss en promenad in till stan i det fina hötvädret innan vi satte oss vid ett Café och tog oss varsin kaffe!

Sanne kom även förbi en snabbis med Douglas och snackade lite! :)
Tog oss sedan en runda på stan och gasade hem till Lisa runt fyra för att laga mat :) Blev köttfärssås med pasta! MUMS.

Mot kvällen stack vi till Platå och tog oss en kaffe till innan jag skulle kila vidare hem till Nina för att boka tågbiljetter till STHLM. SJ's sida kan dock suga kuk eftersom det inte gick att boka.. så vi ska mötas på stan imorgon innan jobbet och boka!

G to the öteborg





















Götet med världens finaste människa.
Här får ni nästintill alla bilder som togs i GBG :) haha.
Vi har haft det så jävla underbart!
I Love you.

men ett enda ont ord om dig har alltid fått mig upp i ringen.

Och när du ser på mig är det knappt jag minns
ett enda öknamn de kallade mig
Jag vet inte vem jag är, men jag vet att jag är din
och att dina ord i natten är det enda som når in.

Blog Awards!

FINT DÅ!FINT DÅ!
Namen, namen! Kolla vad som stod på köksbordet och väntade på mig nu när jag kom hem från GBG :)
GUD vad jag längtar nu! Det ska bli så himla kul!
Ursäkta dock den konriga och halvdana Cam-bilden , men jag råkade glömma min kamera i Edvins bil så det är därför det inte kommit några bilder från GBG ännu, eller en vettigare bild på min Blog Award-biljett! Men han ska komma hit sen och då ska han ta med sig den :)

Idag var det planerat att ta en fika i Haga , men vi vart så hunriga så vi käkade på Max istället haha. Sen gick vi runt i Haga och kollade in alla mysiga och fina butiker. Vi var även inne på Universeum i över två timmar nästan och hade det sjukt kul , haha :)

Edvin - Angelica?! Vart är aporna?? Jag vill ju se aporna!! de är ju inte här?? Vart är aporna??

Haha, hysterisk efter aporna ..? Jotack!
Efter mycket om och men, så visade sig aporna och satte sig faktist mindre än en meter ifrån oss!

Runt halv fem började vi bege oss mot Linköping igen. Väl hemma var det bara för mig att slänga på mig danskläderna och sticka det fortaste jag kunde till dansträningen! Nu är jag hemkommen därifrån och har precis duschat :) Inväntar nu Edvin. Vill passa på och be om ursäkt för den urusla uppdateringen, men har som sagt varit på lite semester så prioriterade inte bloggen då.
But now I'm back on track!

As long as we do GBG...

Jag har inte dött. Jag är bara på semester :)


I måndags när vi kom så gick vi på Grekisk resturang med min moster och Pär. På kvällen gick jag och Älsk längs Avenyn och kollade in alla butiker som vi dagen efter , skulle gå in i. Köpte sedan med oss sushi hem och kollade på Ice Aage 3!

Igår vaknade vi tidigt och tog bilen in till stan där Edvin käkade frukost . Sen gick vi och trosade runt i hela gbg tror jag..haha. Jag tvingade in stackars Edvin i varje butik tror jag..haha. Och jag har faktist shoppat två grejer ;) ni ska självklart få se VAD senare.
Efter shoppingen åkte vi hem till Moster och Pär och så lagade vi Tacos ihop och drack lite vin :) På kvällen tog jag och Edvin oss in til stan och gick och kollade på bio! Flickan som lekte med elden blev det!

Nu ska vi precis bege oss in til stan för att gå på Universeum :) Viska gå runt i Haga med och ta oss en fika på ett fik som säljer bullar stora som bildäck typ.. haha !

On the road again,

En rolig bild på mig och Maja från i sommras.
Nu är vi på väg till GBG ! mot min moster och hennes pojkvänn, som vi ska bo hos de här tre dagarna :) Jag sitter just nu med laptopen i knät medans Edvin kör!

Ikväll ska vi ut och äta allihopa och efter det ska jag och Edvin kanske ta oss en sväng förbi Liseberg eller sätta oss någonstanns och ta några glas vin!mys :)

Ride this wave with me. Embrace me , kiss me, do the wildest things with me.

Jag och Amanda Berg i sommras.
(Jag ser lite ut som ett bighead på bilden..haha)

Det går inget vidare med packandet.
Vet i tusan vad jag ska ha med mig och inte ha med mig. Har packat ur och i väskan några gånger nu och det slutar alltid på två olika sätt -
1. Att jag står stirrandes ner i väskan som är nästintill tom. Några par trosor och en tandborste finns där.
2. Eller så försöker jag tappert få igen zippern på väskan eftersom väskan nästintill är proppfull med massor onödiga kläder.

Jag kan fan inte packa, haha. Jag ska göra ett sista försök
att få ihop alltsammans så att det blir en bra väska! Undra hur detta ska gå när jag ska till blog awards? haha, då kommer jag packa ner hela garderoben , hahahaha! nejvars .. Jag har ju faktist redan en klänning som snart är klar som jag ska ha :D kommer bli såå kul! Jag och Nina ska boka tågbiljetten på torsdag!
Vi ska nog åka upp skapligt eftersom allt börjar redan vid 13.00 ! Jag och Nina ska möta upp denna tös i STHLM med! Vi kommer ha GALET KUL!

Återkommer med ett inlägg senare.

I'v got soul but I'm not a soldier.







Some Pics from last night.
Gårdagen var toppen. Började hemma hos Tres med henne och Elin.
Vi hade det jätte mysigt med tända ljus, Rosé ( Och öl.. ) och mycket tjejsnack om kärlek och sjukdomar. Härlig musik flödade självklart också.

Vid halv ett drog vi in till stan och gick till platens där vi höll oss hela kvällen.
Det vart dans, skoj och lakritshots med Harrysson, Peppe och oscar! Härligt.

När natten var till fullo drog vi till Burger King och käkade . Älskling hade också varit ute så jag mötte upp honom och så skjutsade han hem mig på cykeln! När vi kom hem och jag fick av mig skorna så blödde jag om min stackars tå, och söt som min man är så tog han hand om den , hehe.
Han hjälpte mig in till duschen för att skölja av den.
Jag bestämde mig också för att ta en dusch medans Edvin tog en promenad med min vovvis och självklart somnade jag i duschen..haha. Så när älsk kom tillbaka fick han väcka mig så vi kunde krypa ner i sängen!

Idag mår man som man förtjänar, haha. Ont i huvudet? JOVARS!
Så jag och edvin har bara tagit det lugnt idag med film, pizza och cola/fanta.
Nu ska jag precis städa iordning lägenheten och se till att packa tills imorgon!

Do I always get this lucky? - My ass I don't.

Jag har sånn jävla otur. Fanhelvetesjävlaskithelvete..

Ska göra ett tappert försök att dansa bort bekymmerna ikväll.
Förkrök med Bäret och Tres. Sen utgång? vet i tusan.

There's a few things that we have left unsaid,

 


Mössa Carlings Jeans  Lee Bilhandskar GT Stickad kofta These Glory Days


Är nyss hemkommen från en mycket trevlig kväll hos Jonnie med Emelie, Malin, Jimmie och även min hund Milan. Han fick självklart följa med, då jag inte kan lämna honom ensam hemma :) Vi spelade "Galenpanna" och kollade på film ( en del av den hann vi börja se).

Dagen började med jobb 11.00-19.00 . Var och lunchade på Nancy's med Amanda som kom förbi jobbet också! Och jag måste säga det att ; Damn vilka konstiga grejer jag varit med om de här två dagarna, haha. Först och främst var det igår när jag var på lunch och handlade med mig mat från McDonken! På väg ut, ser jag mig inte för direkt utan krockar in i en tjej som ska åt samma håll som mig... det såg ut såhär ;

Jag - Oj! förlåt..
Hon - oups, förlåt mig!
Hon - men GUD VILKET FINT HÅR DU HAR!
Jag - hehe, tack!
Hon - Skit snyggt verkligen! hur får du det sådär tjockt och fint?!
Jag - Nää, jag gör inget..hehe. har nog fått de goda generna av min käre far som har hår tjockt som stål-ull.
Hon- Jaha! Jaa..men verkligen skit snyggt! Det ska du vara Nöjd med!

Vi pratade vidare och gick en bit med varann, haha. Innan hon vek av in på netto och jag fortsatte mot jobbet! hehe, lite kul.. vart rätt chockad att hon helt plötsligt sa sådär. Inte varje dag en främling är sådär gullig :)

Sen idag - Kommer det in en utav killarna som jobbar på Naked Juice Bar ( han arbetar i samma Galleria som jag ) och säger;
Han - Angelica?! fan jag måste hitta något snyggt.. t-shirtar eller något.
Jag - Vad hade du tänkt dig för typ av tröjor då? Kom in och kolla runt lite och testa?
Han - nää det kan jag inte ..måste springa tillbaka till jobbet . Men HÄR !
( lämnar ifrån sig sitt bankomatkort till mig). Köp några t-shirtar eller tröjor eller något,
 för jag måste springa tillbaka .. Du får HELT fria händer och köpa vad som helst till mig!
Jag - ehh, jahopp.. ehm. Vad hade du tänkt dig ungefär då, så jag har NÅGOT att gå efter?
Han - nej men ta bara något, och inte bara EN tröja.. utan kör två t-shirts eller en t-shirt och en tröja .. jaaa, DU får bestämma! Hejdå, hämtar grejerna sen!

sen gick han.. så jag fick välja ut precis vad jag ville. haha, lite kul det med! När han kom tillbaka så vart han jätte nöjd med det jag valt ut och köpt åt honom! GÖTT (Y).

Sen igår var jag med om lite andra roliga kommentarer..t.ex två av världens sämsta raggningsrepliker..haha. men det låter vi vara osagt dvs.

NU -
sängen! för imorgon vankas det jobb igen . Mackan är lite halvkrasslig, så får hoppa in för honom imorgon! Dock kommer jag bli väckt av min man inatt då han ska komma hit efter en halnatt med tv-spelande med grabbarna (Y).

Cocoo.se !

Här ser ni 10 utav mina favoritringar från Cocoo's nyheter! Hur sjukt snygga är de inte?!
Som ni ser är jag nästan besatt utav Turkost, svart och silver. GRR!

och vet ni? Nu får ni 15% rabatt på ALLA smycken om ni anger rabattkoden; Bloggspecial
( Erbjudandet  gäller fram tills den 31 Oktober ) .
 Så passa på nu!



Länken till Cocoo.se finner ni ovan!

"Epic fail.."


Jag brukar inte vara den som skrattar åt andra som failar.. ( Okej då, det är jag visst! hihi ).
Och detta kunde jag inte hålla mig för skratt ifrån.
Hittade den hos Anna

Kom hem från Jobbet för ett tag sedan och ska snart se Idol! Hade tänkt att ta ett glas vin med Emelie här hemma men blir nog att dra förbi Jonnie sedan för lite häng med dem senare efter Idol!

How can you sleep while the rest of us cry?

Hur gullig är inte Edvin som ställt sig och lagat en hel middag till mig och honom och tänt ljus i hela rummet? Jag smälter.

Nu har vi precis kollat Idol och Ingstängd. Är hemma hos mig för tillfället och är hundvakt åt Milan tills Mammi kommer hem :) Sedan bär det av tillbaka hem till honom!
Trippen förresten, vart bara till stan haha! Vi hade tänkt att hitta på något busigt men vart för hungriga och åkte sedan från stan till Ekholmens Centrum och handlade mat.

På tal om det roliga jag tänkte på - Jag är sugen på att ha en liten tävling här på bloggen..
vad tror ni om det? :) Alltid kul med lite tävlingar tycker jag!
Ska se till att fixa det sista och sen kanske vi kör igång, eller vad tycker ni?


PS. Från och med nu behöver ni inte skriva ablick.blogg.se UTAN skriv istället Angelicablick.se :)

Här finns så mycket vackert som jag inte kan se,
Jag drar mig sakta undan och solen följer med
Jag vet vad jag behöver och jag stannar där jag är
Det regnade idag och det finns en mening med det

Take it easy baby , make it last all night.

Jag och Maja - I våras
Nu har jag ÄNTLIGEN sett till att ladda hem spotify igen, så att jag kunnat göra en playlist åt er :) Har valt ut några få favoriter ( ej alla..då hade de blivit ungefär 1000 låtar..) som ni nu få;
http://open.spotify.com/user/shesgone/playlist/5yo7S2EPZCgtw40lRpgVLK

Planen för dagen var att träffa Ella och ta igen lite tid , men kände att jag alldeles för tråkig idag på min första lediga dag. Så det blir imorgon istället! Vi ska dricka lite vin några tjejer hemma hos henne och spela spel :) mysi!
Så istället blir det att bara hänga med karln min. Vi ska ta en liten tripp iväg nu när han kommit ut från duschen!

Återkommer ikväll senare med lite roliga grejs ;)

RSS 2.0